O VIAC.menej


VIAC o našej filozofii

Ľudia sa prirodzenie snažia získať od života čo najviac. Často si však mylne myslia, že cesta za šťastím vedie cez vlastníctvo čo najväčšieho množstva vecí. Na konci dňa skončia zahltení množstvom zbytočností, ktoré ani nepotrebujú a necítia sa byť ani o trochu šťastnejší, či naplnenejší. Ešte horšie sú však dopady takéhoto správania na životné prostredie.

Niekedy je potrebné zastaviť sa a uvedomiť si, že na to, aby sme mali zo života viac, v ňom paradoxne potrebujeme mať menej vecí.

Šťastnými nás predsa aj tak robia hlavne ľudia, zážitky či úspechy. A pokiaľ ide o veci, zamerajme sa skôr na kvalitu ako na kvantitu. Určite nám prinesie viac potešenia dobrý dizajn, sofistikovanosť, alebo aj vedomie udržateľnej výroby produktov. A prírodu to poteší tiež.

menej slov

Vízia

Lepší život.

Misia

Ponúknuť riešenia a inšpirovať.

Hodnoty

Minimalizmus, ekológia, antikonzumerizmus.

Kto sme


Sme pár, ktorý má rád dizajn, umenie a životné prostredie, a preto keď nadišiel čas zrekonštruovať si náš útulný byt v Bratislave, obaja sme sršali až príliš veľkým množstvom nápadov, ako na to. Ako mnohí v súčasnosti, aj my sme dlho obdivovali kvalitný retrodizajn a podarilo sa nám pred skládkou zachrániť nejeden pekný kúsok nábytku. Vyskladať si však takto celý byt by bolo extrémne náročné a potom sa tu objavila aj otázka – a čo keď sa nám to jedného dňa prestane tak veľmi páčiť?

Rozhodli sme sa preto siahnuť po jedinej dizajnovej istote v našich životoch – minimalizme. Ten sa nám obom páčil odjakživa a na rozdiel od retrodizajnu je skutočne nadčasový. V rovnakej dobe, ako sme prechádzali týmito dilemami, sa na svete objavil vírus, ktorý zmenil život azda každému. Dovolenky, oslavy, stretnutia, večere v reštauráciách, či návšteva kina sa stali vecou minulosti. Obyčajné návštevy sa stali vzácnosťou, na ktorú sme s rozbombardovaným bytom aj tak nemali priestor.

Zrazu sme však mali veľa času a tak vzniklo VIAC.menej. Najprv ako vtip, potom ako príležitosť naučiť sa niečo nové. A čo z toho bude ďalej? Uvidíme. Každopádne nechceme, aby to bolo o nás.